סופר המהפכה

הנובלה "מנהל בית הספר" כללה ביקורת נוקבת על מערכת החינוך האיראנית ועל השחיתות שפשתה תחת שלטון השאה. כתבה מורחבת של "ישראל היום" על הרומן שיצא לאור בסדרת מכתוב כולל ראיון עם המתרגמת אורלי נוי.

הנובלה "מנהל בית הספר", שנכתבה בשנת 1958 על ידי הסופר והאינטלקטואל האיראני ג'לאל אל-י אחמד (1969-1923), זכתה עם פרסומה לפופולריות עצומה. היא נקראה כביקורת נוקבת על מערכת החינוך האיראנית של אותה תקופה, ויותר מכך – כביקורת על השחיתות ואוזלת היד שפשו תחת שלטון השאה, והיא אומצה הן על ידי המשכילים חניכי התרבות המערבית והן על ידי תלמידי הסמינרים הדתיים בעיר השיעית הקדושה קום.

"הספר הוא אחד הביטויים בזמן אמת של הביקורת נגד המשטר המלוכני שתחתיו הוא נכתב", אומרת מתרגמת הספר אורלי נוי, עם יציאתו לאור בעברית בסדרת "מכּתוּבּ" בהוצאת מכון ון ליר ופרדס. "אבל יחד עם זה יש בו גם יסוד אוניברסלי, בכך שהוא מתאר איך הציניות של השימוש בכוח מחלחלת למטה, ומולידה הזנחה, עוולות ומחסור במשאבים – שכבות של חוסר אונים וחוסר אכפתיות שנערמות אחת על השנייה. ואז, גם כשמגיע מישהו עם כוונות טובות, כמו מנהל בית הספר, בסופו של דבר הוא מרים ידיים ועוזב. אני חושבת שהדברים האלה לא זרים גם לחוויה הישראלית".

להמשך קריאה עברו לאתר "ישראל היום" כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *